Photogallery of clothes
Show gallery
Could interest you
Týmové soustředění před sezónou s podporou Bison Sportswear.
10. 2. 2018

Pitný režim pro zákazníky Bison Sportswear na soustředění v Campingu Baldovec může být zdarma! Jste zákazníky Bison Sportswear? Připravujete sportovní soustředění pro svůj tým? Využijte příležitost, přípravte se na sezónu tam, kde jsou k tomu ideální podmínky a získejte navíc pitný režim na soustředění zda More information...

News archive

E-sport (Progaming)

The team polo-shirt is designed for E-sport as well as casual wear. Handmade production in the Czech
Republic guarantees high-quality processing and hygienic wholesomeness of used materials. Comfortable material provides a comfortable feeling when wearing it. One of the big advantages is the possibility of full sublimation printing and thus perfect alignment with other team clothing. Simply be a team even outside the sports field!

We offer you two polo-shirts – PRO and CLASSIC. These polo-shirts are manufactured of a PIQUE [PIKÉ] 150gr. material. This is a very comfortable material, feeling like cotton. It has excellent absorbent properties and non-shrinking design. The possibility of using sublimation printing on this exclusive material is a novelty. The polo-shirt is designed in POLO pattern with a modern collar, with a reinforced opening and four buttons. Polo-shirts have double seams stitching and the inner seam is covered with a trimming. There is also an impressively printed inner label and an elongated back part. We offer you the opportunity to choose from men’s and women’s pattern design.

More information about materials can be found here. The basic information on the price can be found in the price list.

Vlastní návrh

Pokud si nevyberete žádný model dresu nebo polokošile z naší nabídky, nebo požadujete dresy v originálním designu,můžeme v našem grafickém studiu společně s vámi vytvořit dresy podle vašich představ. Příprava grafického návrhu je zdarma. Samostatná výroba se vždy uskuteční až po odsouhlasení vzorků nebo tiskových náhledů. V případě ztráty nebo zničení vašich současných dresů vám rádi zkompletujeme neúplné sady zhotovením podobných dresů tak, abyste i nadále mohli tyto dresy používat.

Subscribe for getting news
Please feel free to leave message to us, we will be pleased to answer.
Information about processing of personal data
Hlavní menu